loading...

BEHNAM1381

بازدید : 0
يکشنبه 10 اسفند 1399 زمان : 18:40

بینندگان «الف» هر روز با ارائه نظرات خود در تکمیل و تعمیق محتوای ارائه شده مشارکت می کنند. بسیاری از این نظرات گویای دقت و توجه مخاطبان و داوری عمومی آن ها نسبت به وقایع روز است. گزیده‌ای از نظرات مخاطبین «الف» را ذیل سه مطلب پر بحث هفته به انتخاب تحریریه «الف» بخوانید.


ادداشتی با عنوان «پدری که با «کودتا« آمد، پسری که با «کودتا» برگشت» از مطالب پربحث الف در هفته گذشته بود. تعدادی از نظرات مخاطبین الف درباره این مطلب را می‌خوانید:

*در مورد سلطنت طلبا دو چیز جالب است اول اینکه اعتقاد دارند رضا شاه و محمد رضا پادشاهان مقتدری بودن اما در قبال سوال اینکه اگر مقتدر بودن پس چرا رضا خان توسط انگلیس امد و توسط انگلیس رسما تبعید شد و جالب اینکه پسر هم این کار انگلیس رو قبول داشت و به جای پدرش نشست سوال دوم هم اینکه اعتقاد دارند هم محمد رضا خوب بود هم هویدا بعد ازشون سوال میپرسی اگر هویدا خوب بود پس چرا شاه انداختش زندان و اگر هم به ناحق انداخت زندان پس شاه چقدر نامرد بود و سوال سوم اینکه اعتقاد دارند زمان شاه گرونی نبود و قیمت خودکار گرون نشد بعد فیلم شاه در مجلس ملی موجود هست که داره تورم اقلام مختلف رو میگه یعنی عنلا از نظر این سلطنت طلبا شاه خیلی غلط کرده که میگه تورم وجود داشت

*درک عمق احساس عقب ماندگی اقتصادی و تکنولوژیکی آن زمان ایران در مقابل اروپا برای ذهن یک ایرانی امروز قابل انجام نیست، بنابراین اضطرار مدرنیزاسیون را در آن دوران درک نمیکنیم. دوران قاجار و پهلوی و بعد از آن جمهوری اسلامی همه امتداد حرکت تاریخی-سیاسی یک کشور هستند. این طور سیاه و سفید نگاه کردن به هر دوره، منطبق با واقعیت نیست. پیدا کردن دقیق نقاط ضعف و اشتباه به جای رنگ زدن های کلی نگرانه برای بررسی تاریخی مفید تر است. رضا شاه حکومتی با ویژگی های دیکتاتوری داشت که در جواب هرج و مرج دوران احمد شاه شکل گرفته بود. ارتباط دادن راه آهن سراسری به چیزهایی از قبیل راه نجات آلمان نازی جز ذهن خوانی تئوری توطئه وار، مستند تاریخی ندارد. عشایر الان برای ما نشانه سابقه و میراث فرهنگی ایران است، در آن روزگار عشایر شیوه ای از زندگی سنتی و در مقابل آن شهرنشینی راه افزایش بهره وری بوده است.

*پدر وپسر هر دو وطن پرست بودند و تلاششان عظمت ایران بود.مطمئنا در امر حکومت داری اشتباهاتی داشته اند. همانطور که همه حاکمان دارند. نشانه وطن پرستی شان این است که هردو به خواست استعمار پیر( انگلیس) از حکومت برداشته شدند.

*(پاسخ به کامنت بالا)اولا هر دو به خواست استعمار پیر سرکار اومدن ثانیا رضا خان رو انگلیس برداشت که پسرش رو بگذاره چون دیگه رضا خان به دردش نمیخورد ثالثا محمد رضا رو مردم انداختن کنار خوبه هنوز چهل سال نگذشته که تاریخ رو عوض میکنید

***

مخاطبین الف درباره 'گزارشی درباره اختلاف دولت و مجلس درباره توافق با آژانس بین المللی انرژی اتمی با عنوان «ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی» نظرات متعددی ارسال کردند که برخی از آنها را می خوانید:

*قالیباف که عضو شورای عالی امنیت کشور هست می داند که چنین تصمیمی نمی تواند تنها توسط صالحی گرفته باشد و با مجوز ان شورا بوده ان وقت این گونه با مخالفان همراهی می کند و کار را به تذکر رهبری می کشاند در حالی که می بینیم کسی مثل حسین شریعتمداری از این تصمیم دفاع می کند

*دولت بگه دقیقا منظوری از به عهده گرفتن مسئولیت چیه؟؟دلار 10برابر شده بعد میگند اگه ما نبودیم دلار میشد 50 تومان وضع خیلی بدتر از این بود خوب 100برابر از اینم بدتر بشه میگند اگه ما با آژانس توافق نکرده بودیم که وضع خیلی خیلی بدتر میشد!!! اینجوری همه میتونند مسئولیت به عهده بگیرند!!!!!

*واقعا شیطنت دمکراتها (بایدن و دولتش) چه اتحادی را در جبهه کفر یعنی آمریکا و اروپا بوجود آورد و چه اختلاف را در جبهه خودی بوجود آورد. گزاف نخواهد بود که تلاش برای همراهی روسیه و چین برای پیوستن به آنها هم حتما انجام خواهد شد.

*رهبری بخاطر مصالح کشور فرمودند دولت تا آخر کار باید بماند دولت اشتباه حالیش شده و خود را بیمه شده میداند از صدها تخلف و فساد فقط یکی همین مسله فساد در بانک مرکزی در مورد ارز ۴۲۰۰ کافی است دولت استیضاح و بانک مرکزی مورد تفحص واقع شود

*در برجام هر امتیازی که غرب خواستند به آنها داده شد و همه اجرایی شد ولی هیچ ثمری برای کشور نداشت. حالا که جواب نداده منطقی و معقول است که راه دیگری انتخاب شود، اتفاقا تکاپوی غرب هم نشان میدهد که راه مجلس صحیح است. پس چرا دولت بر خلاف قوانین مجلس، با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق جدیدی کرده است؟

*مصوبه مجلس شفاف هست و بیانیه دولت هم شفاف هست. هر کسی که روی این موضوع وقت بگذارد میبیند که حق با دولت هست و تخطی ای رخ نداده است. اما این جاروجنجالی که مجلسیا بپا میکنن در شرایطی که ما باید جلوی کشورهای خارجی محکم و یکپارچه به نظر برسیم فقط ایران رو کشوری ضعیف نشون میده و متاسفانه من در این موضوع هدفی به غیر تسویه حساب های جناحی نمیبینم.

*آنهایی که میگفتن امضاء جان کری تضمین است!!! و تضامین لازم را از دشمن نگرفتن باعث نابودی برجام شدند.

*فعلا که اولین نتیجه این توافق عظیم با اژانس به نتیجه رسید. امروز وزارت خارجه کره جنوبی رسما بیانیه داده و بر خلاف گفته های دیروز بانک مرکزی ایران اعلام کرده که هر گونه ازاد سازی ذخایر ارزی ایران در کره جنوبی منوط به رایزنی های اینده با وزارت خارجه امریکاست! خوب. همه دولتها همین خواهند بود. وقتی می بینیند که خود ایران بدنبال رایزنی مستقیم و غیر مستقیم با 5+1 و امریکا واژانس هست دیگر کره جنوبی یا ژاپن یا عراق و.... خودشان را جلوتر از امریکا بیاندازند و برای خودشان در روابط بین المللی و تجاری خود با امریکا مشکل درست کنند؟! گمان می کنید کار سفارت کره جنوبی در ایران یا سایر کشورها فقط اهدا سریالهای مجانی کره ای برای پیشبرد بازار تجاری کالاهای کره ای است! این سفارت ها خیلی خوب می دانند در ایران و اقتصاد و وضعیت صادرات و واردات و مالی ایران چگونه است. بر اساس ان تصمیم میگیرند نه بر اساس گزارشهای رسمی روابط عمومی وزارت نفت یا بانک مرکزی یا وزارت اقتصاد و صمت ایران.

*بایدن از روز اول گفت باید امارات و عربستان را به جمع کشورهای مذاکره کننده اضافه کنیم !!! و در مورد مسائل موشکی و منطقه ای هم مذاکره کنیم !!! یعنی دقیقا"همان زیاده خواهی های ترامپ را تکرار کرد و با این شرط و شروط ها امکان مذاکره مجدد وجود نداشت.

***

«چرا دولت بایدن به برجام برنمی گردد؟» یکی از مطالب پربحث الف در هفته گذشته بود. تعدادی از نظرات کاربران الف درباره این مطلب را می خوانید:

*برگشتن بایدن به برجام چیزی را عوض نمی کند بلکه باید تحریمها را در عمل بردارد. البته بنظر من هم بایدن در همین یکماه هم نشان داد قصد برگشتن به برجام را بدون مذاکرات موشکی و منطقه ائی ندارد. در واقع نه کنگره به او این اجازه را می دهد و نه اسرائیل.

*این ها ایران راچی فرض کردند که نامه مکانیزم ماشه که مردادماه بدلیل خارج شدن امریکا ازبرجام لغوشده بود را پس میگیرند ومی گویند گام جدی /شش ماه بعداز لغو همه تحریم ها امریکا می تواند به برجام بازگردد وتعهدات نسیه خودش را انجام دهد

*امریکا با مذاکرات برجام در دوره اوباما به حداکثر خواسته های خود از طریق روش مذاکره "همه و یاهیچ"که همان موقع توسط طرفین مکرر تکرار میکردند رسیده اندچون آنها به *همه* خواسته های خود با تعطیلی تاسیسات هسته ای ایران رسیدند و ایران هم همان موقع به *هیچ* رسید چون هیچکدام از وعده های آمریکا عملی نشدزیرا هیچ اجباری برای اقدام در برابر ایران را نداشتند و حتی تحریمها هم از زمان اوباما تا کنون افزایش داده اند چون میدانستند ایران هیچ کاری نمی تواند بکند نه راه پیس دارد و نه راه پس!!! زیرا در تله آنها برای همیشه افتاده بود. این نتیجه مذاکرات کسانی هست که ادعای آنها جهت بلد بودن فن مذاکره در برابرقدرتهای جهان را گوش فلک فردوس هم کر کرده است!!!

*اگه بایدن تحریمو برنداشت همچنان کیک زرد واورانیوم غنی شده واورانیوم فلزی و اب سنگین اراک و......اینقدر تولید کنیم که فکرکنه روز بعدش بمب اتمی ساخته میشه بعد مثل بچه ادم تحریم هارو برمیداره . حالا که قانون جنگل حاکمه وامرییکا فقط زبون زور حالیشه

*با این جمله که بعید است بایدن براحتی تحریم ها را لغو کند موافقم. مولفه نظم ساز در عرصه بی الملل فقط ترکیبی از قدرت نظامی و اقتصادی است. آمریکا هم قدرت جهانی است و ایران هم در سطح منطقه همان رفتار را دارد با یک تفاوت اساسی. آمریکا بابت حضور خود در جهان کسب درآمد دارد و ایران بابت حضورش در کشورهای منطقه

*بازگشت امریکا به برجام به نفع ایران نیست. مطمین باشید امریکا به برجام بگرده هیچ تحریمی برداشته نمیشه. در ۲ سال دولت اوباما هم تحریمی برداشته نشد. میگید نه برید ببینید تو اون ۲ سال چند تا هواپیما تونستیم بخریم.

*باید به حقیقتی تلخ اعتراف کنیم ما بعد از 42 سال هنوز در موضعی نیستیم که بتوانیم در رویارویی با امریکا از قدرت چانه زنی مان استفاده کنیم به چین و اقتصادش نگاه کنید : قوی ترین دلیل برای عدم موفقیت امریکا در برابر چین اقتصاد قوی این کشور است قدرت نظامی چین بی تاثیر نیست بله...اما چین مشکل اقتصاد ضعیف ما را ندارد که امریکا از ان سوء استفاده کند به رسانه های معاند مثل تلویزیون من وتو نگاه کنید ...بیشترین حجم حملات و انتقادات این تلویزیون به کشور ما و نظام ما از ناحیه ضعف اقتصاد ماست ...مردمی که از فرط ناتوانی مجبورند با ارسال فیلم های گرانی اقلام اساسی و یا اتفاقات رخ داده در کشور مان ، شکایت شان از وضع بد معیشت شان را به این تلویزیون معاند ببرند مهمترین دلیل هم برای اثبات این ادعایم این است که ما دارای اقتصاد قوی و سالم نیستیم و امریکا هم از همین ضعف ما انچه خواسته کرده است اقتصاد ما نقطه ضعف هایی دارد که هنوز متاسفانه رفع نشده است و ما به اشتباه تصور میکنیم با ایجاد ارتش و نیروی نظامی قوی قدرت برتر هستیم ...خیر البته ارتقا بنیه نظامی و ارتش قوی ار واجبات است اما تنها عامل تعیین کننده در میزان قدرت چانه زنی در تنشهای دنیای امروز نیست اقتصاد ما نقطه ضعف هایی دارد که هنوز متاسفانه رفع نشده است با اقتصاد مقاومتی موافقم اما به شرطی که هزینه مقاومت کردن از جیب مردم نباشد

منبع :alef.ir

بازدید : 0
جمعه 8 اسفند 1399 زمان : 17:17

علی یگانه فرد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا شمار شرکت های فعال در حوزه برق و الکترونیک در استان را ۶۵ واحد اعلام کرد و افزود: سهم این واحدها از کل واحدهای صنعتی مستقر در استان زنجان، پنج درصد است.

وی ادامه داد: واحدهای برق و الکترونیک در استان زنجان به لحاظ مقیاس شامل واحدهای بزرگ گروه صنعتی ایران ترانسفو، پارس سوییچ و واحدهای سیم و کابل و همچنین واحدهای متوسط و کوچک و دانش بنیان است.

یگانه فرد با بیان اینکه عمده ترین مواد اولیه وارداتی مصرفی صنایع برق و الکترونیک استان زنجان شامل ورق هسته برای تولید انواع ترانسفورماتور است، اظهار داشت: مفتول مس و انواع گرانول دیگر مواد اولیه عمده مصرفی هستند که در داخل کشور تامین و تولید می شوند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان گفت: طی ۱۱ ماهه امسال میزان صادرات محصولات برق و الکترونیک این استان بیش از ۱۷ میلیون دلار بوده است که این میزان نسبت به سال گذشته نزدیک ۱۵ درصد افزایش دارد.

یگانه فرد افزود: کشورهای عراقق، افغانستان، سوریه، ارمنستان، امارات متحده عربی، بلغارستان و نیجریه از جمله مقصدهای صادراتی محصولات تولیدی صنایع برق و الکترونیک زنجان هستند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان به ظرفیت ها و اولویت های سرمایه گذاری در صنایع برق و الکترونیک این استان اشاره کرد و گفت: تولید ورق هسته ای ترانس، تولید مفتول مسی و تولید و مونتاژ لوازم خانگی با برندهای معتبر از جمله این اولویت ها است.

منبع :irna.ir

بازدید : 10
پنجشنبه 7 اسفند 1399 زمان : 17:02


معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی، گفت: امسال بیش از 5 میلیون تن محصول در داخل استان تولید شده و این در حالی است که هر ساله منابع و سطح زیر کشت کاهش یافته است که این پیشرفت و افزایش تولید مرهون نقش بی‌بدیل مهندسان بخش کشاورزی است.

علی رخ‌افروز در همایش تجلیل از مهندسان سازمان نظام مهندسی کشاورزی به مناسبت روز مهندس، ضمن تبریک ولادت حضرت علی (ع) و روز پدر، از زحمات پیشکسوتان و مهندسان سازمان نظام مهندسی کشاورزی تقدیر کرد و اظهار داشت: تمام مهندسان که در حوزه‌های مختلف بخش کشاورزی فعالیت می‌کنند، در تولید محصولات کشاورزی نقش اساسی دارند و از گذشته بخش کشاورزی با مهندسی طرح‌ها و پروژه‌ها توانسته به موفقیت‌های بزرگ دست یابد.

وی با بیان اینکه در سال 1357 کل عملکرد استان دربخش تولید کمتر از یک‌میلیون 500 هزار تن محصول بوده است، افزود: در سال‌جاری بیش از 5 میلیون تن محصول در داخل استان تولید شده و این در حالی است که هر ساله منابع و سطح زیر کشت کاهش یافته است که این پیشرفت و افزایش تولید مرهون نقش بی‌بدیل مهندسان بخش کشاورزی است.

رخ‌افروز، دیگر دستاورد مهم مهندسان بخش کشاورزی را تولید بیش از 18 رقم بذر گندم دیم در استان آذربایجان‌شرقی در طول سال.های بعد از انقلاب دانست و اقدامات مهندسان در دیگر حوزه‌های جهاد کشاورزی را مهم تلقی کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به تولید بیش از 450 هزار تن گوجه فرنگی در استان گفت: مسلماً مهندسی شدن پروژه‌ها، طرح‌ها و استفاده از علم در بخش کشاورزی باعث افزایش عملکرد در واحد سطح شده و قدرت ضریب نفوذ علم در بخش کشاورزی را نمایان می کند.

رخ‌افروز به نقش سازمان نظام مهندسی کشاورزی در آموزش و تربیت مهندسان کشاورزی تاکید کرد و افزود: مسلماً میزان بهره‌وری، تولید، پیشرفت و به‌روزرسانی تجهیزات و مکانیزاسیون کشاورزی مدیون اقدامات، برنامه‌ریزی‌ها و آموزش‌های این سازمان بوده و قابل تقدیر است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان با بیان مشکلات بخش کشاورزی، به حل مشکلات و پر کردن خلاءها توسط مهندسی کردن پروژه‌ها تاکید کرد و گفت: با استفاده از روش‌های مهندسی و مهندسی معکوس می‌توان مشکلات بزرگی را حل کرده و چالش‌ها را به ظرفیت و فرصت تبدیل کرد.

وی با اشاره به نقش سازمان نظام مهندسی کشاورزی در انتقال علم به مزرعه خاطرنشان کرد: ضریب نفوذ علم زمانی مشخص می شود که با استفاده از روش‌های علمی و ابزارآلات نوین میزان تولید و عملکرد در واحد سطح افزایش یابد.

منبع :farsnews.ir

بازدید : 5
سه شنبه 5 اسفند 1399 زمان : 20:56

معاون اقتصادی سپاه قدس در اصفهان گفت: اگر بخش مسکن کشور فعال شود و خانه سازی رونق بگیرد، بحث اشتغال و صنعت نیز حل خواهد شد.
سردار رستمی با تاکید بر جایگاه ولایت فقیه در کشور افزود: باید اختیارات ایشان را بدانیم و هرکس رییس جمهور شود باید این سبک حکومت و نظام و این رهبر را به معنای واقعی بپذیرد.

وی در ادامه گفت: از دانشگاه‌ها و نخبگان باید استفاده کرد و بسیاری از مشاغل را هم می‌توان به بانوان که نیمی از جمعیت کشورند سپرد.
وزیر اسبق نفت در خصوص احتمال کاندیداتوری اش در انتخابات ریات جمهوری گفت: در صورت حضور حتما با برنامه وارد خواهیم شد.
رستمی با اشاره به حضورش در اپک افزود: به کشور‌های زیادی سفر داشتم و با مذاکرات بین المللی آشنایی دارم.
قاسمی با تاکید بر مقابله با جریان نفوذ افزود: باید بر جریان نفوذ شمشیر کشید و نه با آن کنار آمد.

وی در خصوص احراز صلاحیت‌های شورای نگهبان و اینکه افراد بعد از انتخابات مسئله دار می‌شوند گفت: ما در صدر اسلام هم افرادی را داشتیم که بعد‌ها خط و مشی مخالف پیدا کردند.
وزیر اسبق نفت درباره احتمال حضور احمدی نژاد در انتخابات پیش رو هم گفت: با توجه به شناختی که از احمدی نژاد دارم و با توجه به اقبال برخی مردم، احتمالا احمدی نژاد وارد می‌شود.

منبع :iribnews.ir

بازدید : 21
يکشنبه 3 اسفند 1399 زمان : 21:24


ترکیه با شرکت حقوقی آرنولد اند پورتر (Arnold & Porter) با هدف دریافت مشاوره استراتژیک و تاثیرگذاری بر مقام‌های آمریکایی در خصوصو جنگنده های اف ۳۵، قراردادی ۶ ماهه به مبلغ حداقل ۷۵۰هزار یورو منعقد کرده است.

شرکت صنایع دفاعی اس‌اس‌تک، تحت مالکیت ریاست صنایع دفاعی ترکیه (اس‌اس‌بی)، این قرارداد را با شرکت خدمات حقوقی آرنولد اند پورتر منعقد کرده است. براساس این قرارداد، آرنولد اند پورتر متعهد شده است که با توجه به پیچیدگی‌های ژئوپولیتیک و تجاری اختلاف، به ترکیه برای بقا در پروژه مشترک ساخت جنگنده مشاوره دهد و همچنین با مقام‌های سیاسی و تجاری ایالات متحده، رایزنی کند.

آنکارا پیش از این توقف مشارکت ترکیه در پروژه ساخت اف۳۵ را غیرعادلانه ارزیابی و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور ابراز امیدواری کرده بود که مناسبات ترکیه و ایالات متحده در دوره بایدن بهبود یابد.

ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۹ و پس از خرید سامانه دفاع موشکی اس۴۰۰ روسیه، با این توجیه که دفاع موشکی روسیه تهدیدی برای جنگنده‌های اف۳۵ به شمار می‌رود، ترکیه را از مشارکت در طرح تولید این گونه هواپیمای رزمی پیشرفته کنار گذاشت.

آنکارا بیش از یکصد فروند اف۳۵ سفارش داده و قرار بود در روند تولید این جنگنده مشارکت کند.

منبع :mehrnews.com

بازدید : 17
شنبه 2 اسفند 1399 زمان : 22:42

شرکت رضوان دانه تبریز جهت تکمیل کادر خود در استان‌ آذربایجان شرقی از افراد واجد شرایط زیر دعوت به همکاری می‌نماید.

کارمند اداری
جنسیت: آقا، خانم
نوع همکاری: تمام وقت
آشنا به پاسخگویی تلفن
مسلط به نرم افزار های office
روابط عمومی بالا
مدرک کارشناسی
حداکثر 40سال
حقوق ثابت
بیمه تکمیلی
اضافه کاری
سرویس ایاب ذهاب
صبحانه+ناهار
از متقاضیان واجد شرایط خواهشمندیم رزومه خود را به واتس‌اپ زیر ارسال نمایند و یا با شماره تلفن‌ زیر تماس حاصل نمایند.
اطلاعات تماس
تلفن 0415171
واتساپ 09104011181

منبع :eghtesadonline.com

بازدید : 1
شنبه 25 بهمن 1399 زمان : 19:57


بر اساس گزارش ها بیش از ۵۰ درصد نیروی کار مورد نیاز در کشورهای توسعه یافته توسط کاریابی ها جذب می شوند در حالی که این میزان در کشور ما حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد است، با این حال کاریابی ها سهم بسزایی در تامین نیروی کار مورد نیاز و معرفی فرصتهای شغلی مناسب برای جوانان و جویندگان کار دارند.

به گزارش ایسنا، بی تردید ورود به عرصه کار در زندگی هر فردی یکی از مهمترین مراحل زندگی او محسوب می شود و افراد برای بقای خود به کار و تلاش نیاز دارند. در این بین یافتن شغل مناسب که بتواند ضمن تامین درآمد و رفع نیاز مالی، رضایت شغلی فرد را برانگیزد، دغدغه ای است که غالب افراد با آن روبه رو هستند؛ لذا شناسایی استعدادها، توانایی ها و شرایط روحی و جسمی فرد برای پذیرش یک شغل از اهمیت بالایی برخوردار است و در این راستا مشاوره شغلی می تواند با بررسی و انطباق ویژگی های فردی با شغل مورد نظر در یافتن شغل مناسب نقش موثری داشته باشد.

کشورهای پیشرفته از بدو ورود نیروی کار به بازار، تا کاریابی و سپس سازگاری با محیط کار و به پایان رساندن مسیر شغلی را مورد مطالعه قرار داده و پژوهش‌های بسیاری در این زمینه صورت داده اند؛ در کشور ما نیز رشته مشاوره شغلی با این هدف شکل گرفته اما به دلایل متعددی از ارائه خدمات به متقاضیان بازمانده و بهره گیری از توانمندی ها و پتانسیل های بالای مراکز مشاوره شغلی و کاریابی ها مغفول مانده است از این رو شایسته است مراکز کاریابی با ایجاد تحول و تغییر رویکرد نقش فعالتری در بازار کار کشور ایفا کنند.

به اعتقاد کارشناسان، مشاوره شغلی نه تنها در زمان کاریابی بلکه در افزایش بهره‌وری و تثبیت نیروی کار نیز به کمک کارفرمایان می آید و تخصصی شدن دفاتر کاریابی به تمرکز فعالیت کاریابی ها در یک حیطه شغلی خاص و شناخت دقیق تر از بازار کار منجر می شود.

در واقع تخصصی شدن مراکز مشاوره شغلی و کاریابی، افزایش اطلاعات شغلی، ارتباط مناسب با کارفرما و در عین حال کسب فرصتهای شغلی و سود بیشتر را به دنبال دارد و موجب می شود تا کارفرما نیز برای تامین نیروی کار مورد نیاز خود به دفاتر کاریابی مراجعه کند و تمایل بیشتری به جذب نیرو از طریق موسسات مشاوره شغلی و کاریابی ها نشان بدهد.

حسین محمودی سفیدکوهی ـ مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار با اشاره به افزایش ورود نیروهای جوان به بازار کار طی سالهای گذشته می گوید: این مساله موضوع اشتغال جوان را بیش از پیش مهم و ضروری کرده است. خوشبختانه بازار کار ایران فضای خوبی برای فعالیت کاریابی ها دارد از این رو موسسات مشاور شغلی و دفاتر کاریابی باید نیازهای بازار کار را به طور مستمر شناسایی و رصد کنند و از ظرفیتها و توانایی های خود برای جذب و بکارگیری نیروی مورد نیاز بازار استفاده کنند.

به گفته وی وزارت کار سامانه ملی اشتغال و کسب و کار را به طور آزمایشی راه اندازی کرده که در این سامانه اطلاعات شغلی همه شاغلان، جویندگان کار و مشاغل و کسب و کارها درج می شود و از طریق نتایج حاصله امکان تصمیم گیری و برنامه ریزی در سیاستگذاری ها فراهم می شود.

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار درباره سهم کاریابی ها از بکارگماری نیروی ها کار در سال گذشته نیز می گوید: مطابق آمارهای موجود در سامانه اشتغال بازار کار، در سال گذشته بیش از ۱۰۸ هزار نفر از کارجویان از طریق کاریابی های خصوصی و دولتی جذب بازار و بیش از ۷۷ هزار نفر از جویندگان کار از طریق دفاتر کاریابی مشغول کار شدند که از این تعداد ۳۶ درصد را زنان و ۶۴ درصد را مردان تشکیل داده اند.

به گفته وی بیش از ۴۸۴ هزار فرصت شغلی نیز توسط مراکز کاریابی شناسایی شده و ۳۶۰ هزار و ۵۵۸ نفر از جویندگان کار برای یافتن شغل به کاریابی های غیر دولتی مراجعه و ثبت نام کرده اند.

آمارهای موجود از سامانه اشتغال بازار کار نشان می دهد که طی ۹ ماهه امسال دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی های غیردولتی بیش از ۱۸۶ هزار و ۵۹۰ نفر از بیکاران را ثبت نام کرده و موجب جذب ۴۶ هزار و ۶۵۱ نفر به بازار کار شده اند.

بر اساس آخرین آمارها بیش از۸۲۰ موسسه مشاوره شغلی و کاریابی داخلی و ۱۷۳ مرکز کاریابی خارجی در کشور مشغول فعالیت هستند که شیوع ویروس کرونا همچون بخشهای دیگر بر فعالیت آنها اثرگذار بوده است به نحوی که در سال جاری حدود ۵۰ مرکز کاریابی به دلایل متعدد از جمله غیر فعال بودن کسب و کار، کم کاری، کرونا و ... دچار رکود و تعطیلی شده اند.

وزارت کار در سالهای گذشته موضوع شناسایی و ارائه فرصتهای کسب و کار از طریق مراکز مشاوره شغلی و کاریابی ها با هدف ایجاد شغل مناسب برای جویندگان کار را در دستور کار قرار داده است. در این راستا از سوی معاونت اشتغال وزارت کار با هدف حمایت از کاریابی ها و به منظور اجرای برنامه های اشتغال و پیشبرد اهداف مورد نظر در سیاستهای فعال بازار کار، اهتمام ویژه ای برای استفاده از ظرفیت کاریابی ها به شکل مطلوب صورت گرفته است.

به گزارش ایسنا، کاریابی ها و مراکز مشاوره شغلی بازوی توانمندی برای دولت در شناسایی فرصتهای شغلی و تامین نیروی کار به شمار می روند و سهم بالایی در ایجاد اشتغال، کاهش بیکاری و برقراری تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار کار دارند از این رو با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم اشتغالزایی برای جوانان و مقابله با بیکاری و اهمیت مراکز کاریابی در برنامه های توسعه، شایسته است در بکارگیری توان و ظرفیت کاریابی ها و موسسات مشاوره شغلی به شکل مطلوبتر، معرفی بهتر این مراکز به جامعه هدف، کارجویان و کارفرمایان و افزایش سهم آنها در اقتصاد ملی از طریق توسعه کمی و کیفی این بنگاهها اقدامات لازم صورت گیرد.


منبع :isna.ir

بازدید : 9
پنجشنبه 23 بهمن 1399 زمان : 21:25


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجت میرزایی در نشست شورای هماهنگی مدیران دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان هرمزگان، گفت: استقرار جمعیت جدید با توجه به مهاجرپذیر بودن استان و به تبع آن نرخ بالای مشارکت اقتصادی، سبب افزایش ترکیب جمعیتی تمایل به بازار کار شده که مسئولیت این وزارتخانه را دوچندان می‌کند.

وی بر برنامه ریزی در جهت توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای متناسب با نیاز بازار کار، توانمندسازی نیروهای محلی و تربیت نیروی انسانی ماهر توسط دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد.

میرزایی، صنایع دریایی، شیلاتی، گردشگری و وجود صنایع بزرگ را از مزیت‌های استان ذکر و اضافه کرد: این مزیت‌ها به شکل گیری تنوع زندگی و فرهنگ‌های مختلف کمک کرده و سبب به وجود آمدن یک سرمایه اجتماعی بزرگ و پیوند بین اقتصاد محلی و ملی در استان شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان نیز در ادامه گفت: وجه تمایز توسعه سواحل مکران با توسعه دیگر کانون‌های مشابه مکان محور، توانمندسازی جوامع محلی و استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های مردم بومی این منطقه ساحلی است.

هادی ابراهیمی با اشاره به تصویب نامه هیأت وزیران مبنی بر افزودن وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان عضو جدید شورای توسعه سواحل مکران افزود: حضور این وزارتخانه در میان سایر اعضای شورای توسعه سواحل مکران به معنای افزایش مسئولیت و ضرورت نقش آفرینی مستقیم و مجدانه همه دستگاه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این فرآیند توسعه بوده و از این جهت باید شاهد رویکرد جدیدی از مدیران در این زمینه باشیم.

رئیس شورای هماهنگی مدیران دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سند توسعه سواحل مکران که در شورای عالی شهرسازی و معماری و شورای عالی آمایش بررسی و به تصویب رسیده، زمینه‌های کار علمی و عملی مبتنی بر برنامه در منطقه مکران آماده است و اجرای برنامه‌های مدون و مصوب نیاز به عزم جدی همه مدیران و حرکت منظم و مستمر دستگاه‌ها دارد.

وی، مهارت آموزی، تشکیل تعاونی‌ها برای تجمیع سرمایه و توان مدیریتی و اجرایی مردم، تهیه طرح‌های کسب و کار بر مبنای جهت گیری های اسناد فرا دستی و بخشی، اعطای تسهیلات ارزان قیمت، شکل گیری هسته‌های مشاوره کارشناسان دستگاه‌ها با وظیفه راهنمایی شهروندان و از همه مهم‌تر ارتباط سازمان یافته و در عین حال صمیمی با ساکنان شهرستان‌های میناب، سیریک، جاسک و بشاگرد را به عنوان بخشی از فعالیت‌های توانمندسازی جوانب محلی در منطقه مکران ارزیابی و خواهان پیش بینی به اجرای فعالیت‌های ضروری در این حوزه توسط دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه در این استان شد.

ابراهیمی بر ضرورت جلب توجه مدیران و حساسیت مدیران عالی در مرکز برای تأمین منابع و امکانات برای اجرای برنامه‌های دستگاه‌های استانی در این حوزه را یادآوری و بر انجام اقدامات مورد نیاز جهت توازن بخشی به توسعه منطقه مکران از طریق دادن فرصت‌های برابر به مردم محلی جهت مشارکت در این فرآیند تاکید کرد.

منبع :mehrnews.com

بازدید : 23
چهارشنبه 22 بهمن 1399 زمان : 22:44


از قزوین، «هدایت اله جمالی پور» در جلسه شورای اداری استان که امروز (دوشنبه ۲۰ بهمن) در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، بیان کرد: اگر بخواهیم وضعیت کشور را با سال ۱۳۵۷ مقایسه کنیم، وضعیت موجود قابل مقایسه نیست و به همت دانشمندان جوان مملکت، کارهای بزرگی شده که دشمن هم باور نمی کند.

استاندار قزوین ادامه داد: ما در سال ۵۷ یک کشور واردکننده و وابسته بودیم و وقتی جنگ آغاز شد، همه تجهیزات از خارج از کشور وارد می شد و در دوران جنگ هیچگاه فراموش نمی کنیم که ما بسیاری از نیازهای کشور را از طریق واسطه و با هزینه بسیار بالا وارد می کردیم.

وی عنوان کرد: در آن دوران ما هزینه های هنگفتی را می دادیم تا واسطه ها تجهیزات را وارد کنند، امروز به برکت انقلاب اسلامی در کشور اتفاقاتی رقم خورده که برخی از این اتفاقات قابل بیان نیست زیرا پیوست امنیت ملی ماست و آنچه در ظاهر نشان داده شده و دشمنان و کشورها پیرامون آگاه شدند، حیرت آنها را در پی داشته است.

جمالی پور اعلام کرد: اینکه پهباد فوق پیشرفته دشمن را پایین آوردیم، اینکه کشور ما در تولیدات نظامی در منطقه بدون رقیب است، تجهیزات نظامی مورد نیاز خودش را خود تولید می کند، در عرصه موشکی سرآمد هستیم و جزو چند کشور تولیدکننده این تجهیزات هستیم و موشک های ما نقطه زن هستند و دشمن جرأت نمی کند مقابل این کشور بایستد، دستاورد انقلاب اسلامی است.

وی تصریح کرد: با همت وزارت دفاع و فرزندان این ممکلت، امروز کارهای بزرگی در کشور شده و اینها تضمین کننده امنیت ملی است و اگر امروز در آرامش هستیم، نتیجه تلاش فرزندان گمنامی است که در عرصه تحقیقاتی و تولیدی در وزارت دفاع این مجموعه ها را خلق کرده و این اعتماد به نفس را به دولت، ملت و حاکمیت داده اند که در برابر متجاوز بایستند.

استاندار قزوین خاطر نشان کرد: استان قزوین از پرظرفیت ترین استان های کشور است و سبقه فرهنگی و تاریخی آن، نشان از عظمت استان است و بزرگان زیادی در این استان زندگی کرده اند.

وی اظهار کرد: امروز قزوین استان مهم صنعتی کشور است و واقع شدن در کریدور شمال، جنوب، شرق و غرب ظرفیت های زیادی را برای این استان رقم زده است و آثار تاریخی به جای مانده این فرصت خوبی را برای اقتصاد استان به وجود آورده است.

جمالی پور گفت: قزوین چهاردهمین استانی است که در تأمین درآمدهای دولت نقش ایفا می کند هرچند خودش بی بهره است و در گرفتن اعتبار و بودجه رتبه ۲۹ و ۳۰ را در کشور دارد.

وی یادآور شد: امروز در استان عزم جدی برای خدمت به مردم وجود دارد و مدیران توجه جدی به این مهم دارد و همه ید واحده هستند و وقتی وحدت و انسجام باشد، اعتماد مردم افزایش می یابد و این مهم را ما در استان تجربه کرده ایم.

منبع :shabestan.ir

بازدید : 33
سه شنبه 21 بهمن 1399 زمان : 23:44

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا شاهسونی با اشاره به اینکه مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان از سال 75 شروع به فعالیت کرده است، اظهار کرد: این مجموعه در حوزه‌های روخوانی، روانخوانی، حفظ، قرائت، مهد و پیش دبستانی قرآنی درحال فعالیت است.
وی از فعالیت 182 شعبه و مرکز در مؤسسه قرآنی و فرهنگی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) یاد کرد و گفت: 170 مورد از این مراکز و شعبات به صورت روزانه و 12 مورد نیز به صورت شبانه‌روزی فعالیت دارند.
مدیر موسسه قرآنی فرهنگی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) با بیان اینکه این مؤسسه تا به امروز دو هزار و 500 حافظ قرآن کریم را تربیت کرده است، عنوان کرد: تاکنون هزاران نفر از قرآن آموزان مؤسسه موفق به حفظ اجزای مختلف قرآن کریم شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه مؤسسه بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) یک مجموعه مردم نهاد است، گفت: این مجموعه فعالیت خود را از روستا ماه‌فرخان شهرستان استهبان استان فارس آغاز کرده است و بر خلاف بیشتر فعالیت‌های بزرگی که در کشور با محوریت مرکز کشور و مراکز استان‌ها کار خود را آغاز کرده‌اند، حرکت بیت‌الاحزان از یک روستا آغاز شده و به روستاهای اطراف، شهرستان استهبان، مرکز استان فارس و سپس استان‌های همجوار و در نهایت 15 استان کشور رسیده است.


شاهسونی خاطرنشان کرد: مؤسسه بیت‌الاحزان با حفظ مرکزیت خود در روستای ماه فرخان شهرستان استهبان موفق شده حرکت خود را در استان‌های مختلف گسترش دهد و افراد مختلفی را از سراسر کشور جذب کند و همچنان روند جذب در حال دنبال شدن است.
وی تصریح کرد: این مجموعه تاکنون موفق شده به جذب اتباع کشورهای مختلف شده که بسیاری از آن‌ها بعد از فراگیری آموزه‌های قرآنی برای تدریس آموزه‌ها به کشورهای خود برگشته و دستاوردهای قرآنی مطلوبی را رقم زده‌اند.
شاهسونی یکی از دستاوردهای مهم مؤسسه بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) را گسترش موقوفات قرآنی دانست و گفت: بیش از 100 موقوفه قرآنی در این مؤسسه به ثبت رسیده است که این موقوفات کمک شایانی به توسعه فعالیت‌های قرآنی کرد‌ه است.


وی از برگزاری جشنواره جبرئیل امین با هدف تجلیل از حافظان قرآن کریم یاد کرد و گفت: این جشنواره هر ساله در شهریورماه به همت مؤسسه برگزار می‌شود و افرادی که در طول سال در این مؤسسه حافظ قرآن کریم شد‌ه‌اند مورد تقدیر قرار می‌گیرند.
دارنده نشان مردمی عقیق سلیمانی، یکی دیگر از فعالیت‌های جانبی مؤسسه را اعزام زائران به آستان مقدس علی بن موسی الرضا(ع) برشمرد و گفت: سالانه بیش از 10 هزار نفر از میان قرآن آموزان و خانواده‌های آن‌ها به مشهد مقدس اعزام می‌شوند.


وی یادآور شد: مناسبت‌های ملی و مذهبی همانند ایام الله 22 بهمن و روز قدس شهادت‌ها و میلادها مورد توجه این مؤسسه قرار می‌گیرد و شعبات و مراکز در استان‌های مختلف اقدام به برگزاری ویژه‌ برنامه‌های مختلف در این مناسبت‌ها می‌کنند که این برنامه‌ها با استقبال مطلوب عموم نیز همراه بوده است، هر چند در شرایط کرونایی در برنامه‌های حضوری با محدودیت‌هایی روبرو هستیم.
شاهسونی با بیان اینکه مؤسسه بیت‌الاحزان به صورت متوسط در سال‌های اخیر، سالانه 15 تا 20 هزار مخاطب داشته است، گفت: از ابتدای تأسیس این مؤسسه تا به امروز جمعیتی بیش از 350 هزار نفر به همت این مجموعه با آموزه‌های قرآنی آشنا شده‌اند.


وی از اشتغال بیش از هزار و 500 نفر شامل مدیر، مربی و خادم قرآنی در شعبات و مراکز مؤسسه بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) یاد کرد و ادامه داد: هر چند در کشور به فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی به دید اشتغال‌زایی توجه نمی‌شود این مجموعه‌ها می‌توانند علاوه بر کمک به بهبود وضعیت فرهنگی کشور، اشتغال‌زایی مطلوبی را نیز به دنبال داشته باشند.
شاهسونی از تامین بودجه به عنوان یکی از مشکلات مؤسسات قرآنی یاد کرد و گفت: هزینه‌های این مؤسسه با دریافت شهریه‌های پایین از قرآن‌آموزان، خیرین و بانیان مردمی و همچنین برخی از کارگاه‌های زودبازده و درآمدزایی همانند زائرسرا، کارگاه تولیدی پوشاک و فعالیت‌های کشاورزی و باغداری تامین می‌شود.


برگزیده جایزه مردمی عقیق سلیمانی ادامه داد: از ابتدای تأسیس مؤسسه افرادی که در این مجموعه پویا بوده و تلاش کرده‌اند همگی دارای یک دیدگاه مکتبی و جهادی بوده و ترویج قرآن را به عنوان یک وظیفه شرعی و قرآنی می‌دانستند و نیروهای امروز مجموعه نیز همچنان نگاه جهادی و مکتبی دارند.
شاهسونی با بیان اینکه بیشتر مسئولان مؤسسه بیت‌الاحزان حقوق و مزایایی از مؤسسه دریافت نمی‌کنند، گفت: این افراد با این دیدگاه وارد مؤسسه شده‌اند تا بتوانند به آموزه‌های دینی خود و همچنین فرمان رهبری عمل کنند.

وی با تاکید بر اینکه تفکر و حرکت جهادی و انقلابی توفیقات چشم‌گیری را برای مجموعه به دنبال داشته است، تصریح کرد: تلاش معلمان قرآن مؤسسه این است که این تفکر و روحیه را میان قرآن آموزان نیز ترویج دهند چراکه یکی از اصلی‌ترین آموزه‌های قرآن کریم داشتن روحیه جهادی و حرکت انقلابی است.
مدیر مؤسسه بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) به برخی از دستاوردها و افتخارآفرینی‌های مؤسسه اشاره کرد و گفت: بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س)، چندین بار در سطح کشور به عنوان مؤسسه برتر قرآنی معرفی شده و تاکنون لوح تقدیر دو رئیس جمهور را دریافت کرده است.


وی ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری نخستین دوره جایزه عقیق سلیمانی عنوان کرد: این جایز، کاری خوب و قابل تقدیر است و امیدواریم در سال‌های آینده این جایزه جایگاه خود را مطلوب‌تر از سال نخست، پیدا کند و از طرف مردم و مسئولان بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
شاهسونی با تاکید بر اینکه نیت خالص دست‌اندرکاران موجب تحقق اهداف جایزه عقیق سلیمانی خواهد شد، گفت: با نیت خالص زحمت‌کشان، این کار فرهنگی در سال‌های آینده به صورت ویژه‌تر دنبال خواهد شد.
وی با بیان اینکه تعیین کردن برترین‌ها و الگودهی به سایر مراکز می‌تواند در موفقیت کارهای فرهنگی بسیار تاثیرگذار باشد، تصریح کرد: در فرهنگ قرآنی ما ارائه الگوی حسنه مورد تاکید قرار گرفته چراکه این کار موجب تشویق افراد الگو و همچنین الگوبرداری دیگران از این افراد برتر خواهد شد.


شاهسونی خطاب به مسئولان مؤسسات فرهنگی و قرآنی کشور گفت: اگر به کار خود ایمان داشته باشیم و با روحیه جهادی به دنبال هدف باشیم خداوند متعال بستر و مسیر را برای ما هموار خواهد کرد و به عبارتی با دست خالی و بدون حمایت دستگاه‌ها و حکومت‌ها هم می‌توان به موفقیت رسید.
دارنده نشان مردمی عقیق سلیمانی با بیان اینکه سایت بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) به نشانی«beytolahzan.ir» برای آشنایی بیشتر با این مؤسسه درنظر گرفته شده است، عنوان کرد: علاقه‌مندان برای مشارکت در هزینه‌های این مؤسسه مردمی و یا ارائه پیشنهادات و نظرات خود می‌توانند با شماره‌ تلفن ثابت 07153284076 و همچنین شماره همراه 09174350189 تماس گیرند.

منبع :shabestan.ir

تعداد صفحات : 0

درباره ما
موضوعات
آمار سایت
 • کل مطالب : 15
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 10
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 4
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 11
 • بازدید ماه : 11
 • بازدید سال : 1286
 • بازدید کلی : 1286
 • <
  پیوندهای روزانه
  آرشیو
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  لینک های ویژه